Zároveň naše žiačky absolvovali zaujímavé workshopy, prostredníctvom ktorých získali zručnosti ako na túto tému reagovať a odkomunikovať ju svojim rovesníkom. Jednotlivé workshopy mali umeleckú formu - Divadlo fórum, Aktivistické video a Vizuálne umenie. Organizátorom tohto projektu je Nadácia Milana Šimečku, ktorá nesie meno významného československého disidenta, filozofa a spisovateľa Milana Šimečku (1930 – 1990). Nadáciu založili jeho siedmi priatelia krátko po jeho smrti. Vznikla v roku 1991 a pomáhala s demokratizačnými procesmi a budovaním občianskej spoločnosti. Od revolúcie prešlo Slovensko dlhú cestu, s ktorou sa vyvíjalo aj naše smerovanie. V nadácii sa zasadzuje aj to, aby Slovensko bolo otvorenou krajinou, ktorej záleží na ľudských právach a odmieta nenávisť

DAY 1

Cesta vlakom bola náročná, nakoniec sme docestovali do Smižian. V Smižanoch sme sa ubytovali v pohodlnom penzióne Mária a spolu s ostatnými účastníkmi sme o 14tej dorazili do kultúrneho domu, kde sa to celé udialo. Tam už pre nás mali lektori pripravené aktivity, aby sme sa všetci bližšie spoznali. Následne sme sa rozdelili do jednotlivých workshopov. Potom už len výborná večera a vyrovnanie spánkového deficitu.

DAY 2

Ráno nás čakali chutné raňajky. Po raňajkách sme šli do kultúrneho domu, kde sme strávili celý deň až do večera. Absolvovali sme rôzne aktivity a hry, ktoré nám pripomenuli naše detstvo, ale i to, že práve v detstve získavame mnohé ľudské hodnoty. Po večeri sme si užili voľno a dobrú partiu, ktorá sa tam zišla.

DAY 3

Tak ako deň predtým po raňajkách sme šli do kultúrneho domu , kde sme mali spoločný úvod. O 12tej sme šli na obed a po obede znova do kultúrneho domu. Po večeri sme v penzióne prechádzali zaujímavé aktivity s lektormi, ktoré nás cibrili v trpezlivosti a dôvere.

DAY 4

Dnešný deň sa líšil tým, že bol psychicky náročnejší ako ostatné, keďže sme sa hlbšie spoznávali, rozprávali o citlivejších témach (diskriminácia, utláčanie, hejtovanie) a začali sme s prípravami na nedeľný program.

DAY 5

V tento deň sme už nostalgicky cítili, že sme na konci. Mali sme spoločné ukončenie, kde každý workshop (krúžok) ukázal, čo si pripravil, na čom predošlé dni pracoval. A nakoniec balenie, rozlúčka s organizátormi i účastníkmi a cesta domov.

Po absolvovaní tohto podujatia môžeme skonštatovať, že ľudská sloboda je veľmi krehká, duša zraniteľná a dôvera často skúšaná. Netreba sa iba prizerať, je potrebné urobiť taký krok, ktorý započne jeden a pridá sa celá spoločnosť. Krok proti nenávisti a diskriminácii.